Logo - SMŠ Bambino

SMŠ Bambino

SMŠ Bambino
koleje
lokomotiva Profil SMŠ Bambino Historie Činnosti v SMŠ Bambino Fotoalbum Projekty Informace o provozu SMŠ Bambino
                   

Indiánské tábory

Tradicí již od roku 1995 jsou několikadenní (3 - 4 dny) indiánské tábory v závěru školního roku na louce před SMŠ, kde každoročně vyroste obrovské indiánské týpí... a pak už stačí jen trocha fantazie a prožít je možné úplně vše!

Při těchto akcích máme jedinečnou možnost setkávat se také s mladšími i staršími absolventy naší MŠ. Ti starší už pomáhají chystat akce pro menší děti.

Cílem indiánských táborů je především nabídnout dětem spoustu nezapomenutelných zážitků a jejich prostřednictvím také ty z indiánských hodnot, na které už bohužel v tomto našem uspěchaném světě mnohdy nezbývá čas, ani místo: čestnost, odvaha, přátelství, láska a úcta k přírodě, upřímnost... Vzorem chování dětem jsou jejich indiánští náčelníci (z řad bývalých absolventů, popř. studentů vysokých škol, nově zapojujeme i přímo rodiče).

Na žádném indiánském táboře nechybí:

  • slavnostní zasvěcení týpí do péče čtyř větrů
  • obřadní přijetí členů do indiánského kmene s pokloněním se ohni, douškem ohnivé vody Miniwaken a především se získáním indiánských jmen (např. Mlsný jazýček, Namydlený blesk, Chytrá hlava, Neposeda, Uvrtěná žížala, Zatoulaná ponožka, Zářící hvězda apod.)
  • úkoly zručnosti (střelba z luku, šplh na laně, chůze po kládě, hledání perliček v trávě), za jejichž splnění získávají malí indiáni na své přívěsky medvědí zuby
  • malování indiánských čelenek a triček, navlékání korálků, šití kouzelných váčků...
  • malování sebe sama prstovými barvami před plněním důležitých úkolů (Největší legrací je však pořádně namalovat náčelníka! To se vždy teprve vyřádíme!)
  • večerní zpívání v týpí u ohně s kytarou a bubny
  • noční hra (stezka odvahy)
  • spaní ve stanech

Každoročně se děti stávají hrdiny trochu jiného indiánského příběhu (což je nutnost, poněvadž táborů se zúčastňují, jak již bylo řečeno, i školáci - absolventi SMŠ). Vždy je připraveno několik dějově nosných situací (např. únos náčelníka či někoho z kmene, boj s bledými tvářemi - rodiči, boj o území s jiným indiánským kmenem, hledání zlata, cesta k vyschlé studně se sáčky plnými vody atd.), na dětech pak záleží, jak konkrétní situace vyřeší a jak se příběh bude odvíjet dál...

Indiánské tábory končí pravidelně slavnostním jmenováním nového náčelníka z dětí (ten, kdo při plnění úkolů získal nejvíce "medvědích zubů" ), dále jeho rádce, nového šamana atd. Následuje zakopání válečné sekery s bledými tvářemi-rodiči a společný závěrečný táborák.

Na prvních našich indiánských táborech nám byl náčelníkem Ráďa - Starý pes, později to byl Kuba - Skleněné oko a ještě později David - Vousatá brada. Na žádném z táborů nechybí šamanka Dlouhý vlas (paní uč. Lucka).

Indiánská

Ref.:
Jáhá, hejahá, heja, heja, hejahá,
jáhá, hejahá, heja, heja, hej hej hej!

Po okolí už se nese,
bledá tvář se strachy třese.

Ref.:

Luky, šípy, soutěžení,
boj o zemi snadný není.

Ref.:

Když noc černá přitulí se,
hvězdy na nás zaculí se,
tichounce jim zazpíváme,
do jejich snů zabroukáme...

Ref.:


© 2006 SMŠ Bambino